بوتاکس چیست؟ + قیمت، عوارض، کاربردها

این روزها، درمان بوتاکس یکی از محبوب ترین روش های ضد پیری است که برای از بین بردن یا به حداقل رساندن ظاهر چین و چروک و سایر علائم پیری مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش کم تهاجمی، از نوعی سم از یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم استفاده می شود. هنگامی که در دوزهای کم و تایید شده از این سم استفاده شود، می تواند بدون ایجاد عوارض جانبی منفی، از چین و چروک پوست جلوگیری کند. درو اقع، بوتاکس، با تضعیف یا فلج کردن ماهیچه هایی که چین و چروک ایجاد می کنند عمل می کند، یا به طور موقت مانع انقباض اعصاب خاصی می شود.،

برای اینکه اطلاعات بیشتری در رابطه با این موضوع که بوتاکس چیست؟ و انواع بوتاکس کدامند و بهترین بوتاکس چیست در ادامه این بخش با ما همراه بمانید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس (Botox)، یکی از رایج ‌ترین و محبوب ‌ترین مارک‌ های چندین نورومدولاتور تزریقی است که حاوی سم بوتولینوم نوع A است. این سم که به طور موقت سیگنال ‌های عصبی به ماهیچه‌ ها را مهار می ‌کند، برای اهداف پزشکی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از رایج ‌ترین روش ‌های استفاده از بهترین بوتاکس، برای کاهش علائم پیری در جایی است که تزریق می ‌شود.

به طور کلی، درمان بوتاکس کم تهاجمی است و می توان از ان به عنوان یک درمان ایمن و موثر برای از بین بردن و یا صاف کردن خطوط ریز و چین و چروک دور چشم یاد کرد. همچنین می توان از آن برای صاف کردن خطوط پیشانی و بین چشم نیز استفاده کرد.

بوتاکس در اصل در سال 1989 برای درمان بلفارواسپاسم و سایر مشکلات عضلانی چشم مورد تایید FDA قرار گرفت و در سال 2002، استفاده از بوتاکس برای درمان زیبایی خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها توسط FDA تایید شد و در سال 2013 نیز توسط FDA برای درمان چین و چروک گوشه چشم (چروک های پنجه کلاغی) تایید شد.

امروزه انواع بوتاکس در دسترس است که می توان به Dysport، Xeomin، Jeuveau و غیره اشاره کرد و بوتاکس، یک علامت تجاری ثبت شده از شرکت Allergan است. اما بسیاری از افراد، معمولاً از اصطلاح بوتاکس برای توصیف همه این محصولات استفاده می کنند.

در حالی که بوتاکس بیشتر به دلیل مفید بودن آن به عنوان یک درمان آرایشی ضد پیری شناخته می شود، چیزی که تقریباً شناخته شده نیست این است که استفاده برای اهداف زیبایی، هدف اصلی این ماده نبوده است.

بوتاکس چه کاری انجام می دهد؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است که سیستم عصبی را هدف قرار می دهد و فرآیند سیگنال دهی عصبی را که انقباض عضلانی را تحریک می کند، مختل می کند. در واقع، این دارو باعث ضعیف شدن یا فلج موقت عضلات مورد نظر می شود. این اثرات موقتی هستند زیرا سلول های عصبی می توانند توانایی انتشار مجدد این سیگنال ها یا ایجاد پایانه های عصبی جدید را بازسازی کنند.

بوتاکس چیست؟ + قیمت، عوارض، کاربردها
بوتاکس چیست؟

بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی، از بوتاکس می توان هم برای اهداف زیبایی و هم برای اهداف درمانی استفاده کرد.

کاربردهای زیبایی بوتاکس

اولین کاربرد بوتاکس کاهش چین و چروک صورت است. اگر از دیدن خطوط روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی گوشه چشم یا خطوط بین ابروهای خود خسته شده اید، ممکن است تعجب کنید که شاید زمان آن رسیده که روش ضد پیری را در نظر بگیرید.

به طور کلی، درمان بوتاکس برای رفع خطوط افقی پیشانی، خطوط گلابلار، خطوط پنجه کلاغی، خطوط خرگوشی اطراف بینی و خطوط ریز اطراف دهان در اثر فشار دادن لب ها ایجاد شده اند، عالی عمل می کند.

علاوه بر این، بوتاکس ها می توانند برای درمان مواردی غیر از چین و چروک مانند لبخند لثه ای یا بالا بردن ابروها یا کمک به نرم شدن فک مربعی نیز استفاده شوند. بنابراین اگر عضلات فک خیلی مشخص و قوی دارید، تزریق بوتاکس می تواند عضلات را به مرور نرم کرده و خط فک نرم تر و خمیده تری را برایتان ایجاد کند.

کاربردهای پزشکی و درمانی بوتاکس چیست؟

متخصصان مراقبت های بهداشتی همچنین از بوتاکس برای درمان انواع بیماری ها استفاده می کنند که بیشتر آنها بر سیستم عصبی عضلانی تأثیر می گذارد، مانند:

 • چشم های ضربدری و اسپاسم پلک
 • میگرن
 • اختلال مفصل گیجگاهی فک (TMJ)
 •  درد پا
 • مثانه بیش ‌فعال
 • مشکلات معده
 • عضلات اسپاستیک (سینکینز صورت یا فلج صورت، بلفارواسپاسم و غیره)

در طول تزریق بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که برای تزریق بوتاکس به یک متخصص خبره مثل دکتر مولایی فر، مراجعه می کنید، ابتدا پوست شما تمیز می شود و با یک سوزن بسیار ظریف چندین تزریق در ناحیه درمان انجام خواهد شد. به طور معمول، برای تزریق بوتاکس بی حسی لازم نیست زیرا درمان به خوبی تحمل می شود. با این حال، روش ‌های مختلف مانند یخ و داروهای بی‌ حس ‌کننده موضعی به راحت ‌تر شدن این روش برای بیماران کمک می ‌کنند.

آشنایی با انواع بوتاکس

وقتی کسی می گوید “بوتاکس می زند”، ممکن است منظورش دقیقاً همان چیزی نباشد که شما فکر می کنید. زیرا امروزه انواع بوتاکس وجود دارند که دارای عملکرد مشابهی هستند.

در واقع، چهار نوع تزریقی مرتبط در بازار وجود دارد: بوتاکس (Botox)، دیسپورت (Dysport)، زئومین (Xeomin) و ژیوو (Jeuveau)، که همگی از نوروتوکسین بوتولینوم (botulinum neurotoxin) برای صاف کردن چین و چروک ها و کاهش علائم پیری به روش مشابه استفاده می کنند، اگرچه تصورات غلط زیادی در مورد چگونگی این اتفاق وجود دارد.

طبق گفته پزشکان متخصص در این زمینه، انواع بوتاکس، مواد تزریقی هستند که انتقال تکانه ‌های الکتریکی از انتهای عصبی به عضلات را متوقف می ‌کنند، به این معنی که ماهیچه ‌ها نمی ‌توانند به طور طبیعی منقبض شوند. وقتی نتوانید یک عضله را حرکت دهید، حرکاتی که با صورتتان می ‌کنید نمی ‌تواند خطوط و چین و چروک ‌هایی ایجاد کند که به مرور زمان ایجاد می ‌شوند و به شکل دائمی روی صورت باقی می مانند.

تاثیرات تزریق بهترین بوتاکس چه زمانی قابل مشاهده است؟

اثرات کاهش چین و چروک بعد از تزریق بهترین بوتاکس، معمولاً یک شبه اتفاق نمی ‌افتد. در حالی که فعالیت عضلانی معمولاً طی 5 تا 15 روز پس از تزریق متوقف می ‌شود، ممکن است تا چهار هفته طول بکشد تا تغییرات ناشی از تزریق بوتاکس قابل توجه باشد.

مدت زمان ماندگاری تزریق بهترین بوتاکس نیز برای هر کسی متفاوت است. بیشتر تزریق ها 3 تا 6 ماه ماندگاری دارند که میانگین آن را باید 4 ماه در نظر بگیرید. همچنین از دیگر مواردی که بر روی ماندگاری بوتاکس تاثیر گذار هستند می توان به این موضوع اشاره کرد که بوتاکس به چه مناطقی تزریق شده و از چند واحد استفاده شده است.

عواض جانبی تزریق انواع بوتاکس چیست؟

به طور کلی، عوارض جانبی تزریق بهترین بوتاکس بسیار کم است اما با این حال ممکن است برخی از افراد بعد از تزریق انواع بوتاکس با این عوارض جانبی مواجه شوند:

 • درد موقت
 • تورم و یا کبودی در محل های تزریق
 • خستگی
 • سر درد
 • گردن درد
 • دو بینی
 • خشکی چشم
 • واکنش های آلرژیک، مانند بثورات، خارش، یا علائم آسم

اگر بوتاکس به خارج از ناحیه درمان گسترش یابد و باعث ضعف موقت ناخواسته عضلات مجاور شود، برخی عوارض جانبی دیگر نیز ممکن است رخ دهد که در صورت، می تواند شامل افتادگی موقت پلک بالایی و یا ابرو باشد.

بوتاکس چیست؟ + قیمت، عوارض، کاربردها
معرفی خدمات دکتر مولایی فر برای تزریق بهترین بوتاکس

در این مقاله با این موضوع آشنا شدید که بوتاکس چیست؟ و با انواع بوتاکس آشنا شدید و اگر تصمیم دارید از بهترین بوتاکس استفاده کنید، لازم است به یک کلینیک تخصصی و حرفه ای در زمینه ارائه این خدمات مراجعه کنید تا بعد از دریافت مشاوره، مناسب ترین و بهترین بوتاکس برایتان مورد استفاده قرار گیرد و نگرانی از بایت بروز عوارض جانبی پیش بینی نشده، نداشته باشید.

برای این منظور، پیشنهاد ما مراجعه به کلینیک دکتر مولایی فر است. کلینیک دکتر مولایی فر، یکی از اولین کلینیک های ارائه دهند خدمات اندولیفت با استفاده از جدیدترین و به روزترین دستگاه ها و تکنولوژی هاست که در زمینه تزریق بهترین بوتاکس نیز تخصص و تجربه کافی را داشته و می توانید به آن اعتماد کنید و این خدمات را با بهترین کیفیت از پزشکان این مرکز دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید همین حالا با کلینیک دکتر مولایی فر تماس بگیرید.

 • آدرس کلینیک دکتر مولایی‌فر: تهران، پاسداران، خیابان دولت، بلوار کاوه، پلاک 17، ساختمان کیمیا، طبقه اول، واحد 4
 • شماره تلفن دکتر مولایی فر: 02126474915  –  09302747479
 • وب سایت دکتر مولایی  فر: https://drmolaeeifar.com/

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *